FASĀDES TĪRĪŠANA: KĀ PANĀKT, LAI JŪSU MĀJA ATKAL SPĪDĒTU
—
Regulāra tīrīšana saglabās Jūsu ārējo fasādi skaistu un neskartu. Mēs atklāsim, kā notīrīt fasādi ātri un efektīvi.
↓ MĀJAS FASĀDES TĪRĪŠANA: DAŽĀDI FASĀŽU VEIDI
↓ VISPĀRĪGI PADOMI FASĀDES TĪRĪŠANAI
↓ FASĀDES TĪRĪŠANA: AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJS
↓ FASĀDES TĪRĪŠANA: SAIMNIECĪBAS LĪDZEKĻI
↓ FASĀDES TĪRĪŠANA NO ORGANISKAJIEM NETĪRUMIEM
Nekas nav tā pakļauts ārējai ietekmei kā mājas fasāde. Lietus, putekļi un netīrumi nosēžas uz virsmas; UV stari, karstums un sals noslogo to papildus. Ar laiku veidojas redzamas pēdas, kas negatīvi ietekmē ne tikai Jūsu mājas skaistumu, bet arī stāvokli. To var novērst rūpīga tīrīšana un kopšana, un to var viegli paveikt ar vienkāršiem mājsaimniecības līdzekļiem un augstspiediena tīrītāju.
MĀJAS FASĀDES TĪRĪŠANA: DAŽĀDI FASĀŽU VEIDI
Pirms nest augstspiediena tīrītāju no garāžas, Jums rūpīgi jāapskata fasāde. Pirmkārt, svarīgas ir virsmas īpašības, jo katram materiālam ir vajadzīgi citi tīrīšanas pasākumi. Turklāt jāņem vērā ārsienas stāvokli: vecas un bojātas fasādes tīrāmas tikai pēc konsultēšanās ar speciālistu.
Pārliecinieties, ka fasāde veidota no apdedzināta klinkera, nevis no ķieģeļiem. Ja pirmais spēj izturēt spiedienu līdz 200 bar, mīkstākie ķieģeļi zem tik augsta spiediena saplīst. Īpaša piesardzība ievērojama arī, ja ir vaļīgi akmeņi vai bojāti salaidumi.
Tīrot klinkera fasādi, neveiciet apļveida kustības ar suku – tas var sabojāt akmeņu aizsargkārtu.
Stabilas kaļķa un cementa apmetuma fasādes ar mierīgu sirdsapziņu var tīrīt ar ūdens spiedienu. Ir svarīgi nedarboties pārāk ilgi vienā vietā: citādi spēcīgais ūdens trieciens var izraisīt krāsas un materiāla nodeldējumu. Arī plakanās strūklas sprauslas izmantošana palīdz saudzēt materiālu. Turpretī mākslīgo sveķu apmetums ir jutīgs pret augstspiediena tīrītājiem. Tāpēc vispirms neuzkrītošā vietā ar nelielu spiedienu un pietiekamu attālumu vajadzētu izmēģināt, vai augstspiediena tīrīšana nebojā fasādi. Saudzīga tīrīšana īpaši ieteicama tad, ja zem ārējā apmetuma ir kombinēta siltumizolācijas sistēma (saīsināti: ETICS) – tīriet izolēto fasādi ar mākslīgo sveķu apmetumu ar mīkstu suku un maigu tīrīšanas līdzekli.
Ar laiku apmetums un krāsa sāk drupt, krītot vai lobīties. Lai izvairītos no bojājumiem tīrīšanas laikā, noslaukot pārbaudiet fasādes stabilitāti un plaisas. Turklāt tests ar izklauvēšanu palīdz atklāt iespējamos tukšumus. Atklājot bojātas vietas, nekādā gadījumā nesāciet tīrīt apmesto fasādi. Jo tad būs veicama pārkrāsošana vai pat renovācija.
Atkarībā no koksnes īpašībām labus rezultātus var sasniegt ar augstspiediena tīrītāju. Pirms koka fasādes tīrīšanas pārliecinieties, ka apšuvums ir pilnībā noslēgts un zem tā esošā izolācija netiks bojāta ar ūdeni un spiedienu. Atklātas koka fasādes piesardzības nolūkā tīriet ar rokām. Neizmantojiet rotējošu sprauslu – cietā ūdens strūkla var sabojāt koksnes virsmu. Turiet ierīces sprauslu lielā attālumā (aptuveni 25 centimetri) un sāciet ar zemu darba spiedienu, ko vajadzības gadījumā varat paaugstināt:
-
Cietie lapu koki, kā, piem., robīnija un ozols iztur maksimums 110 bar ūdens spiedienu.
-
Mīkstie skuju koki, kā, piem., egle un lapegle iztur aptuveni 50 bar ūdens spiedienu.
Strādājiet, līdz visai fasādei ir vienots krāsas tonis, un pēc tam ļaujiet koksnei nožūt. Rezultātā Jūsu koka fasāde iemirdzēsies savā sākotnējā krāsā. Tīrīšanas laikā augšējais koksnes slānis tiek noņemts, tā ka beigās paliek raupja un jutīga virsma. Šādā stāvoklī tā ir īpaši uzņēmīga pret mitrumu un netīrumiem, un to vajadzētu rūpīgi apdarīt.
VISPĀRĪGI PADOMI FASĀDES TĪRĪŠANAI
-
Augstspiediena tīrītāju nedrīkst izmantot lietū vai mitrā vidē.
-
Darbam lielā augstumā Jums nepieciešams otrs cilvēks, kas gādā par drošību un patur kāpnes.
-
Aizveriet logus un durvis. Aizlīmējiet gaismas slēdžus un kontaktligzdas.
-
Aizvāciet augus un dekorus.
-
Pārbaudiet tīrīšanas līdzekli un ūdens spiedienu neuzkrītošā vietā.
-
Optimālais laiks Jūsu fasādes tīrīšanai ir saulaina, bet ne pārāk karsta pavasara vai rudens diena. Tas paātrina žūšanas procesu pēc tīrīšanas. Arī tīrīšana pēc lietus ir jēdzīga. Sienas jau ir slapjas, netīrumi ir izmērcēti un nāk nost vienkāršāk.
FASĀDES TĪRĪŠANA: AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJI
Augstspiediena tīrītāji ir efektīvs veids, lai piešķirtu mājai jaunu spīdumu. Pateicoties augstajam ūdens spiedienam, pat visnoturīgākos netīrumus var noņemt, nepatērējot tam daudz laika un pūļu. Īpaši praktiski: daudzus tīrīšanas darbus var paveikt tikai ar ūdeni un spiedienu.
Nepieciešamības gadījumā ūdens tīrīšanas spēku var pastiprināt ar tīrīšanas līdzekli. Iepriekš pārbaudiet, vai mājas fasāde nav jutīga pret skābi. Dabiskā akmens un apmestām fasādēm drīkst izmantot tikai neitrālus vai sārmainus tīrīšanas līdzekļus. Dabas labad izmantojiet bioloģiski noārdāmus tīrīšanas līdzekļus, kas izgatavoti no augu valsts izcelsmes sastāvdaļām. Ar STIHL akmens un fasādes tīrīšanas līdzekli CS 100 Jūs esat uz pareizā ceļa. Tīrīšanas līdzeklis ir bioloģiski noārdāms un uzticami noņem noturīgus zaļos nosēdumus, emisiju netīrumus, sodrējus un putekļus.
FASĀDES TĪRĪŠANA AR AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJU
1. solis: priekšapstrāde
Samitriniet fasādi ar augstspiediena tīrītāju. Noņemiet rupjus netīrumus no sienas. Nejutīgām fasādēm izmantojiet STIHL virsmu tīrītāju RA 110. Papildierīce ātri un bez šļakatām tīra horizontālas un vertikālas virsmas. Turklāt ūdens spiedienu var regulēt tieši ar virsmas tīrītāju un pielāgot tīrāmās virsmas jutīgumam.
2. solis: mērcēšana
Plaši uzklājiet tīrīšanas līdzekli ar augstspiediena tīrītāju uz virsmas un ļaujiet tam iedarboties. Šajā laikā uzturiet fasādi mitru, lai tīrīšanas līdzeklis nepiekalst.
3. solis: tīrīšana ar suku
Nepieciešamības gadījumā noberziet sienu ar mazgāšanas suku.
4. solis: noskalošana
Ar virsmas tīrītāju noskalojiet netīrumus un putas no fasādes. Turklāt darbojieties no augšas uz leju. Tādējādi izvairīsieties netīrumu nonākšanas uz jau notīrītajām virsmām.
FASĀDES TĪRĪŠANA: SAIMNIECĪBAS LĪDZEKĻI
Nelielu virsmu un vieglu netīrumu tīrīšanai pietiek ar karstu ūdeni, skruberi, kā arī zaļajām ziepēm vai mazgāšanas līdzekli. Arī STIHL akmens un fasādes tīrīšanas līdzekli var uzklāt manuāli ar smidzinātāju.
FAFASĀDES TĪRĪŠANA BEZ AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJA
1. solis: fasādes mērcēšana
Apsmidziniet fasādi ar dārza šļūteni un samitriniet to.
2. solis: tīrīšanas līdzekļa izmantošana
Vienmērīgi uzklājiet tīrīšanas līdzekli uz mājas sienas. Īpaši viegli tas paveicams ar smidzinātāju.
3. solis: mājas fasādes tīrīšana
Tīriet virsmu ar suku un berziet no augšas uz leju. Pēc tam noskalojiet netīrumus ar ūdeni.
FASĀDES TĪRĪŠANA ORGANISKU NETĪRUMU GADĪJUMĀ
Kāpelētājaugi, aļģes un putnu izkārnījumi ir kaitinoši un ilgtermiņā var kaitēt fasādei. Lai pastāvīgi attīrītu ārsienas no organiskajiem netīrumiem, nepieciešama pareiza tehnoloģija un atbilstoši tīrīšanas līdzekļi
EFEJEAS NOŅEMŠANA NO FASĀDES
Mūžzaļā efeja vasarā pasargā mājas sienas no uzkaršanas un ir barības avots daudziem putniem un kukaiņiem. Taču kāpelētājaugs aug ļoti ātri un ar savām gaisa saknēm var izķēmot mājas fasādi.
Kā atbrīvot fasādi no efejas:
Intensīvi samitriniet stīgas ar ūdeni. Novelciet vai noraujiet dzinumus citu pēc cita no augšas uz leju. Stīgas, kas turas stingri, nogrieziet. Turklāt darbojieties lēnām, lai nesabojātu fasādes virsmu. Kad auga dzinumi un gaisa saknes ir noņemtas, izrociet arī auga saknes. Efeja ir īsta izdzīvotāja, un tā nekādā gadījumā nedrīkst nonākt komposta kaudzē. Tāpēc atstājiet augu pāris dienas izkalst saulē, pēc tam visbeidzot izmetiet bioatkritumos.
FASĀDES TĪRĪŠANA: AĻĢES
Māju fasādes bieži apdraud aļģes. Daudzi fasāžu veidi, bet jo īpaši ETICS fasādes, ir uzņēmīgas pret apaugšanu, jo to ārsienas savāc lielu daudzumu kondensāta. Šis mitrums ir viens no svarīgākajiem aļģu dzīvības pamatiem un veicina to augšanu.
Aļģu invāzija uz mājas fasādes nekaitē ne Jūsu veselībai, ne pašai fasādei. Taču aļģes nereti pavada sēnītes un pelējums, kas savukārt ir kaitīgi un noteikti ir jānoņem.Aļģes var droši noņemt ar mūsu akmens un fasādes tīrīšanas līdzekli, kā arī videi draudzīgiem saimniecības līdzekļiem, kā nātrija karbonātu (sauktu arī par sodu). Izmantojot sodu, noteikti uzlieciet aizsargbrilles, jo sodas šļakatas kairina acis.
PUTNU IZKĀRNĪJUMU NOŅEMŠANA
Putnu fekālijas ir agresīva substance, kas turklāt var izplatīt baktērijas. Par laimi, to var viegli noņemt no mājas sienas. Vairumā gadījumu pietiek ar to, ka traipus samērcē ar siltu ūdeni un mazgāšanas līdzekli un pēc tam noskalo. Šim nolūkam piemērota ir arī augstspiediena ierīce.
KOPSAVILKUMS: FASĀDES TĪRĪŠANA
-
Lai nodrošinātu mājas skaistumu un ilgmūžību, regulāri un rūpīgi jātīra fasādi.
-
Atkarībā no fasādes veida to var tīrīt ar augstspiediena tīrītāju vai ar rokām.
-
Stabilas klinkera, apmestas un koka fasādes iztur ūdens spiedienu. Jutīgām mākslīgo sveķu apmetuma un ETICS fasādēm ieteicams veikt saudzīgu roku darbu. Bojātas un vecas fasādes tīrāmas tikai pēc konsultēšanās ar speciālistiem.ais.
-
Nelielu virsmu un vieglu netīrumu tīrīšanai pietiek ar karstu ūdeni, skruberi, kā arī zaļajām ziepēm vai mazgāšanas līdzekli.
-
Lai samazinātu vides noslodzi, izmantojiet bioloģiski noārdāmus tīrīšanas līdzekļus. STIHL akmens un fasādes tīrīšanas līdzeklis CS 100 ir videi draudzīgs un ir izmantojams gan ar augstspiediena ierīci, gan arī ar rokām.
-
Organiskie netīrumi, kā kāpelētājaugi un aļģes, var izķēmot ārējo fasādi.
-
Ja vēlaties neatgriezeniski likvidēt efeju, vispirms no fasādes jānoņem vai jānogriež visas stīgas un gaisa saknes. Pēc tam izraujiet auga saknes no zemes un ļaujiet tām izkalst.
-
Aļģu invāziju veicina mitras virsmas – īpaši uzņēmīga pret to ir ETICS fasāde. Noņemiet izveidojušos kārtu ar fasādes tīrīšanas līdzekli vai sodu. Izmantojot sodu, noteikti uzlieciet aizsargbrilles, jo sodas šļakatas kairina acis.
-
Putnu fekālijas var ātri notīrīt ar augstspiediena tīrītāju vai ar ūdeni un zaļajām ziepēm.