Košumkrūmu kopšana
Viens no veidiem, ka padarīt sava dārza ainavu daudzveidīgaku un interesantāku ir košumkrūmi. To veidi ir ļoti daudz, taču dārzniece un arboriste Ilze Andersone stāsta, ka to veidošanā varam pieturēties pie principa – pavasarī ziedošos krūmus griežam rudenī, bet vasaras otrajā pusē vai rudenī ziedošos – agri pavasarī. Skuju kokiem un krūmiem nav konkrēta laika, kad tos veido, tāpēc tiem varam pieķerties, kad ir vairāk laika.
Lapu krūmu sēdināšana
Vecākiem lapu krūmiem parasti veic atjaunojošo griešanu vai sēdināšanu, kad krūms tiek nogriezts gandrīz līdz zemei, atstājot 10 līdz 15 cm garus zarus. No snaudošajiem pumpuriem attīstīsies jaunie zari un krūma vainags veidosies no jauna. Kad krūms ir apgriezts, to var atkal sākt veidot, lai izaugot tā zari neplešas uz visām pusēm un ar laiku neizgāžas. Krūmu veidošana arī uzlabo kopējo dārza skatu. Šim darbam lieliski būs piemērotas dzīvžoga šķēres.
Skujeņu veidošana
I.Andersone krūmiem atjaunojošo apgriešanu iesaka veikt katru pavasari. Tā mēs ne tikai veicināsim jauno dzinumu veidošanos, bet arī pats krūms izskatīsies košāk. Kā jau minejām, skujeņus varam griezt un veidot jebkurā gadalaikā, taču, ja veidosim tos pavasarī vai agrā vasarā, tad to skaistās formas mūs priecēs visu vasaru. I. Andersone gan uzsver, ka tos nebūtu ieteicams griezt pārak karstā laikā, lai tie neizdegtu, un tos ir ieteicams apgriezt līdz iepriekšējā griezuma vietai.
Krūmu stādīšana
Svarīgi atcerēties, ka krūmiem augot tie izplešas un nebūtu vēlams tos stādīt pārak tuvu vienu otram. Stādot krūmus, plānojiet, cik daudz tos vēlaties savā dārzā, atstājiet vietu starp tiem, lai tos būtu vieglāk apkopt un, krūmiem augot, tie viens otram netraucētu un nekaitētu.