Dobju mulčēšana
MULČAS VEIDI
Mulču var iedalīt divos veidos organiskā un neorganiskā, skaidro Ilze Andersone. Šķelda, priežu mizu mulča, čiekuri, pļauta zāle, siens ir organiskas mulčas piemēri, savukārt akmeņi un ģeotekstils ir neorganiskā mulča. Abi šie mulčas veidi palīdzes noturēt mitrumu augsnē un radīs sava veida estētiku dārzā.
KĀ IZVĒLĒTIES PAREIZO MULČAS VEIDU?
Ilze Andersone iesaka neorganisko mulču izmantot vairāk pobliskos apstādijumos, pie veikaliem un ofisiem, kamēr privātajos dārzos organisko mulču, kas kalpos arī kā barības vielas augiem. Neskatoties uz mulčas frakcijas biezumu to būtu jāatjauno katru gadu. Protams, mulčas izvēle ir katra paša gaumes jautājums, tomēr ir jāņem vērā daži aspekti. Teiksim ziemciešu dobēs Ilze iesaka izmantot smalkas frakcijas mulču plānā kārtā, turklāt, tā kā ziemcietēm patīk dobēs izplesties, dārzniece neiesaka ap tām klāt ģeotekstilu. Toties biezākas frakcijas mulču var likt ap kokiem un krūmiem. Vairāk informācijai noskaties "Dārza jautājums" epizodi!
SAGATAVOŠANĀS DARBI
Pirms mulčas uzklāšans ir jāveic daži sagatavošanās darbi, lai sasniegtu labākos rezultātus. Lai mulčas uzklāšanai būtu jēga dārzs no sākuma ir kārtigi jāizravē, jo mulča tikai palēlina nežāļu augšanu, nevis aptur to, turklāt laika gaitā mulčā sakrājas smiltis, putekļi un citi gruži, radot labvēlīgu augšanas vidi nezālēm. Lai vēl vairak samazinātu nezālu augšanu zem mulčas kārtas var uzklāt ģeotekstilu. Pirms mulčēšanas augsni svarīgi kārtīgi salaistīt, jo caur mulčas kārtu mitrums augsnē iekļūs daudz lēnāk.