Augsto dobju veidošana

Viegli apkopjamās un uzturamās ausgtās dobes pēdējo gadu laikā ir guvušas lielu popularitāti. Tās lieliski noder mazos pagalmos vai terasēs, kur svarīgi ir ieekonomēt vietu. Šāda veida dobes ir iespējams nopirkt jau gatavas vai arī izgatavot pašiem, šādā agdījumā tās varēs vairāk pielāgot kopējai dārza estētikai ar pašiem tīkamu dizainu. Dārzniece, arboriste Ilze Andersone šajā rakstā pastāstīs vairāk par augsto dobju izveidi.

ĶERAMIES PIE DARBA


 

1. DOBES KARKASA IZVEIDOŠANA

No sākuma jāizveido pašas dobes karkass, kura forma un sarežģītība būs atkarīga no katra individuālajām velmēm, taču kā dārzniece Ilze Andersone skaidro, materiāla izvēle ir svarīga. Dobes karkasam ir jābūt veidotam no materiāla, kam ir noturibe pret mitrumu un puvi, šajā gadījumā impregnēts koks. Tālāk pie karkasa jāpiestiprina hidroizolācijas plēvi, kurā esošās "pumpas" nodrošina gaisa plūsmu, kā arī aizsargā kokmateriālu no mitruma.

2. DOBES PIEPILDĪŠANA

 

Augsto dobi var pildīt ar zariem, šķeldu vai lapu kompostu, bet jebkurā gadījuma abeidzamā kārta būs jāpilda ar melnzemi, kas atjaukta ar ielabotu augsni. Neatkarīgi vai no tā kuru no materiāliem izvēlēsieties dobes pildīšanai, tie kalpos kā komposts, tādējādi augsne dobē būs auglīga vairākas sezonas un to katru pavasari nebūs nepieciešamība mainīt. Žagarus un zarus ieteicams vispirms sasmalcināt ar smalcinātaju, ja tāds ir pieejams, tā būs noderīga ne tikai augstajām dobēm, bet arī kā mulčas materiāls parastajām puķu dobēm.

3. Stādīšana


Un tagad patīkamā daļa- stādīšana! Ilze Andersona iesaka katram ļauties eksperimentēšanai un stādīt to ko sirds vēlas- puķēs, garšaugus, vai pat kādu ogu vai dārzeni. Galvenais, lai augiem, kas atrodas dobē būtu vienādas prasibas pēc mitruma un saules. Vasarās dobi ir jāravē un jāpārliecinās, lai augiem pietiktu ūdens, bet pats, pats galvenais- baudīt dobes zaļošanu!