Pērciet STIHL ierīces tiešsaistē - BEZMAKSAS piegāde no 70 €

VAI MODERNAJIEM AKUMULATORIEM IR ATMIŅAS EFEKTS?


Mēs Jums izskaidrosim, kas slēpjas aiz tā sauktā atmiņas efekta un vai tas modernajiem litija jonu akumulatoriem vēl ir sastopams.

KAS IR ATMIŅAS EFEKTS?

Bieži dzirdams, ka principā visus akumulatorus skar tā sauktais „atmiņas efekts” un, pāragri uzlādējot, tie zaudē enerģijas kapacitāti. Ja akumulatora veiktspēja samazinās, automātiski samazinās ar akumulatoru darbināmās ierīces izmantošanas laiks. Rezultāts: praksē akumulators jālādē arvien biežāk. Sliktākajā gadījumā tas pāragri kļūst nelietojams. Bet vai tiešām šis kapacitātes zudums skar visus akumulatorus? Nē: modernajiem litija jonu akumulatoriem atmiņas efekts vairs nav nosakāms. Lietotājiem tam ir liela priekšrocība, ka akumulatoru var lādēt jebkurā laikā – neatkarīgi no tā uzlādes stāvokļa.

ATMIŅAS EFEKTS: ATKLĀTS 60-AJOS GADOS

Sākotnējam akumulatoru mītam ir patiesa izcelsme un pagātnē tas pa daļai bija nopietns izaicinājums. Atmiņas efektu jau pagājušā gadsimta 60-ajos gados atklāja NASA inženieri. Viņi pamanīja, ka satelītā iebūvētie akumulatori laika gaitā zaudēja kapacitāti. Pēc atkārtotas daļējas izlādes akumulatori nodrošināja vairs tikai tik daudz enerģijas, cik iepriekš tika uzlādēts.

Līdz ar to atmiņas efekts raksturo negatīvas atmiņas ietilpības izmaiņas, kas rodas atkārtotas daļējas izlādes rezultātā. Akumulators „iegaumē” daļējas izlādes līmeni un turpmākā lietošanā nodrošina vairs tikai šo „iegaumēto” enerģijas daudzumu. Varat to iedomāties kā trauku, kurā ievietojat starpdibenu — tad traukā ir pieejams mazāk vietas, ko aizpildīt. Atmiņas efekts elektriski izpaužas kā sprieguma kritums. Akumulators kļūst nelietojams, ja sprieguma krituma dēļ spriegums nokrītas zem izmantojamajai ierīcei minimāli nepieciešamā līmeņa.

ATMIŅAS EFEKTS: KURUS AKUMULATORUS TAS SKAR?

Atmiņas efekts galvenokārt sastopams niķeļa-kadmija (NiCd) akumulatoriem, kas bieži ir iebūvēti bezvadu instrumentos. Efektu izraisa kristālu veidošanās uz katoda, kas sastāv no kadmija. Ja akumulators netiek pilnībā izlādēts, tas veicina kristālu veidošanos neizlādētajā zonā. Pie tam, palielinoties kristālu izmēram, krītas spriegums, jo tiek negatīvi ietekmēta materiāla vadītspēja. Nedaudz mazākā mērā līdzīgs efekts novērojams arī niķeļa-metālhidrīda (NiMH) akumulatoriem, lai gan to dēvē par slinkā akumulatora efektu. Akumulatori, kas atbilst parastajam AA vai arī AAA bateriju izmēram, bieži vēl ir NiMH akumulatori. Tas attiecas arī uz akumulatoriem, kas ir iebūvēti nelielās elektroierīcēs. Citādi Ni-MH un NiCd akumulatori šodien vairs sastopami reti.

KĀ RODAS ATMIŅAS EFEKTS?

Saskaņā ar pētījumu pašreizējiem secinājumiem atmiņas efekts ir balstīts uz diviem procesiem.


Kristālu veidošanās NiCd akumulatorā

Uzlādējot NiCd akumulatoru, veidojas kadmija mikrokristāli. Ja akumulators tiek izlādēts tikai līdz noteiktam „vairākiem lādēšanas procesiem vienādam” līmenim, tas veicina lielāku kristālu veidošanos no mikrokristāliem neizlādētajās zonās. Tā kā lielākiem kristāliem salīdzinājumā ar mazākiem kristāliem pie tādas pašas masas ir mazāks kopējais virsmas laukums, tie izlādējoties reaģē sliktāk: spriegums sarūk.


CD elektroda pārkristalizācija

Vecākām lādēšanas tehnoloģijām nav iespējas ņemt vērā akumulatora uzlādes līmeni. Tās lādē noteiktu laiku un tādējādi pārlādē tikai daļēji izlādētu akumulatoru. Tas noved pie tā sauktā Cd elektroda pārkristalizācijas. Pamatojoties uz kadmija pozīciju elektroķīmiskajā spriegumu virknē, pārkristalizācija saistīta ar zemāku izejas spriegumu un tādējādi samazinātu kapacitāti.


 

STIHL LITIJA JONU AKUMULATORIEM NAV ATMIŅAS EFEKTA

STIHL izmanto tikai modernus litija jonu akumulatorus. Tie ir ne tikai vieglāki un jaudīgāki kā to priekšgājēji, bet arī praktiski bez iepriekš aprakstītā atmiņas efekta. Pat pēc atkārtotas daļējas izlādes tie neuzrāda pieminēšanas vērtu sprieguma kritumu. To nodrošina akumulatoru elementos iebūvētie materiāli un jaunākās tehnoloģijas. STIHL litija jonu akumulatorus nešauboties var lādēt jebkurā laikā. Tāpēc nav svarīgi vienmēr izmantot akumulatoru, līdz tas ir pilnībā izlādējies. Arī īsa starplādēšana darba pārtraukumos nav problēma.

Ko akumulatoriem nozīmē atmiņas efekts?

Ja agrāk bieži izmantotie niķeļa-kadmija (NiCd) akumulatori vai niķeļa-metālhidrīda (NiMH) akumulatori bieži tiek izlādēti tikai daļēji, rodas kapacitātes zudums. Šis efekts tiek apzīmēts kā atmiņas efekts. Biežas daļējas izlādes gadījumā akumulators „iegaumē” pēdējo lādēšanas procesu vajadzību pēc enerģijas un sākotnēji pieejamās kapacitātes vietā uzlādē vairs tikai šo „iegaumēto” enerģijas daudzumu. Tas noved pie agrīna sprieguma krituma, kas ilgtermiņā padara akumulatoru nelietojamu.

KOPSAVILKUMS: ATMIŅAS EFEKTS

  • Litija jonu akumulatoriem STIHL izstrādājumos nav atmiņas efekta.

  • Atmiņas efekts sastopams tikai „vecajiem” akumulatoriem, kā piem., NiCd akumulatoriem.

  • Atmiņas efekts rodas, pārāk agri uzlādējot vēl (pilnībā) neizlādētus akumulatorus.

  • Atmiņas efekts daļēji vai pat pilnībā samazina enerģijas kapacitāti.

Vairāk par akumulatora kopšanu